Aktualności

Międzynarodwe spotkanie w Portugalii w ramach programu Erasmus+

wtorek, 28 maja 2019

Szkoła w Peniche w Portugalii, była gospodarzem drugiego spotkania uczniów z sześciu europejskich państw: Niemiec, Polski, Portugalii, Szwecji , Słowacji i Chorwacji  w ramach projektu "Don't be afraid of math" .

 Portugalia  to kraj wielkich odkrywców, stąd wywodzili się  Vasco da Gama , Bartolomeu Dias i inni wielcy podróżnicy. Dlatego tytuł naszej wizyty nosił  "Navigatio fun" (Zabawa z nawigacją).

W programie spotkania mieliśmy okazję  posługiwać się matematyczną nawigacją podczas zwiedzania Peniche. Uczniowie podzieleni na międzynarodowe grupy spacerowali po miasteczku i rozwiązywali zadania związane z lokalnymi atrakcjami i tradycjami. Duże zaciekawienie wzbudziły unikatowe na skalę światową koronki klockowe z Peniche, a przede wszystkim możliwość zobaczenia na żywo pracy koronczarek oraz samodzielnego  zmierzenia się z tym zawodem.

Ponieważ byliśmy nad Atlantykiem mieliśmy okazję zwiedzenia latarni morskiej, poznania przyrządów używanych w nawigacji dawniej i dziś. Ze szczytu budowli rozpościerał się niesamowity widok na ocean.

Jednym z punktów programu była wizyta w lizbońskim muzeum gdzie zwiedzaliśmy ekspozycję "Związki matematyki ze sztuką". Mogliśmy podziwiać symetrię, przenikanie się figur dwu- i trój-wymiarowych oraz przykłady zastosowania "złotego podziału" w sztuce i w codziennym życiu.

Bardzo emocjonujące okazały się rozgrywki matematyczne z wykorzystaniem platformy Khan Academy oraz gry karcianej SUPER T. Uczniowie i nauczyciele  mieli okazję do poznania nowych aktywizujących metod nauczania. Po dwóch turach rozgrywek wyłoniono zwycięzców. Bardzo się cieszymy, że Monika Mucha z klasy 8 okazała się najlepsza w rankingu matematycznych potyczek z platformą Khan Academy.

Choć matematyka była przewodnim motywem wizyty , to oczywiście mieliśmy okazję do  poznania najważniejszej atrakcji Peniche - surfingu.  Ochotnicy wzięli udział w lekcji surfowania. Pewnie wszystkim  wydaje się, że to nie tylko piękny ale i łatwy sport. Śmiałkowie przekonali się jednak jak trudno ustać na desce, choćby parę sekund, kiedy nadpływa fala za falą.

Zwiedziliśmy także piękną stolicę Portugalii, a w niej dzielnicę Belem  z jej monumentalnymi zabytkami : Pomnikiem Odkrywców, Klasztorem Hieronimitów oraz Twierdzą de Belem. Wjechaliśmy zabytkową windą Santa Justa na taras widokowy i jechaliśmy słynnym tramwajem 28 przez urokliwe uliczki Lizbony.

Bedąc w Portugalii mogliśmy kosztować tamtejsze przysmaki : ryby, owoce morza i przepyszne desery, a zwłaszcza słynne pasteis de nata.

Uczniowie uczestniczący w spotkaniu zostali niezwykle ciepło przyjęci przez rodziny ich goszczące. Przez pięć dni mieszkali w domach rówieśników ze szkoły w Peniche.  Mogli poznać zwyczaje i tradycje przyjaciół z Portugalii. Nawiązali przyjaźnie, które z pewnością będą kontynuować,  zwłaszcza, że przed nami drugi rok projektu podczas którego dojdzie do kolejnych wymian międzynarodowych w Słowacji i Chorwacji.