Aktualności

1. spotkanie nauczycieli w ramach projektu "Don't be afraid of math"

poniedziałek, 12 listopada 2018

Naszą szkołę odwiedzili  nauczyciele z partnerskich szkół z Niemiec, Portugalii, Chorwacji, Szwecji oraz Słowacji. Było to pierwsze spotkanie otwierające projekt „Don't be afraid of math” realizowany w ramach programu Erasmus+.  Koordynatorem działań w naszej szkole jest pani Hanna Turek, a w skład zespołu projektowego wchodzą: panie Katarzyna Bajcar, Sylwia Lubieniecka, Bożena Pepera, Magdalena Wintoniak oraz pan Łukasz Opyc.

Pierwszy dzień zaczął się uroczystym powitaniem , w którym uczestniczyli Pan dyrektor Jacek Urbański oraz nauczyciele i uczniowie, którzy są zaangażowani w działania projektowe. Mogliśmy obejrzeć film o naszej szkole oraz zabawną scenkę w języku angielskim w wykonaniu uczennic klasy 8. Przedstawienie matematycznych problemów, z jakimi zmierzyli się  bohaterowie wywołało dużo śmiechu. Po  części artystycznej zaproszeni nauczyciele zwiedzali naszą szkołę. Po korytarzach oprowadzali ich uczniowie klasy IIIG. Gościom szczególnie podobała się galeria fotografii oraz tablica z łapkami.

Następnie odbyło się spotkanie projektowe. Nauczyciele dyskutowali  o przyczynach uczniowskich trudności związanych z matematyką  oraz o metodach wspierania wychowanków w nabywaniu potrzebnych umiejętności. Uczestnicy spotkania  wymieniali się spostrzeżeniami i dzielili się swoim doświadczeniem .

Ostatnim punktem oficjalnego programu w tym dniu była lekcja matematyki w języku angielskim. Nauczyciele oglądali zajęcia w klasie 7, których tematem były "Discounts - Obniżki". Po ich zakończeniu uczestnicy mogli przedyskutować metody pracy zastosowane na lekcji oraz jakie podobieństwa i jakie różnice występują w programach nauczania szkół partnerskich

 Po części oficjalnej wspólnie zwiedziliśmy Świdnicę : Kościół Pokoju, Rynek i Katedrę. Goście mogli też podziwiać z wieży piękną panoramę naszego miasta.

Drugi dzień wizyty rozpoczął się od szkoleń.

 Pierwsze z nich dotyczyło korzystania z platformy Etwinning , a przeprowadziły je nauczycielki z Chorwacji. Etwinning to część unijnego programu pod patronatem Komisji Europejskiej . Jest to bardzo cenne narzędzie za pomocą którego  uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami – współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki.

Drugie szkolenie dotyczyło upowszechniania rezultatów . Zajęcia zostały przeprowadzone przez polski zespół nauczycieli. Każdy projekt realizowany w ramach programu Erasmus+ niesie za sobą szereg sukcesów i ogrom ciężkiej pracy. Upowszechnianie rezultatów projektów jest sposobem na przedstawienie tej pracy i pochwalenie się osiągniętymi wynikami. Dzielenie się rezultatami umożliwia także dotarcie z informacją o swojej działalności do szerszej grupy odbiorców

Po południu drugiego dnia pojechaliśmy do zamku Książ. Goście mieli okazję zwiedzić ten wspaniały zabytek , obejrzeć jego wnętrza oraz poznać historię  właścicieli tej posiadłości.

Ostatni dzień spędziliśmy we Wrocławiu. Zaczęło się od warsztatów na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracownicy Instytutu Matematycznego pokazali jak można na lekcjach matematyki wprowadzać pojęcia matematyczne, które mogą zainteresować uczniów, a których nie ma w programie nauczania. I tak pani Małgorzata Mikołajczyk przeniosła nas w świat brył i obliczania ich objętości- „Polyhedrons with a lined base – Wielościany z kreskowaną podstawą”. Dzięki tym zajęciom poznaliśmy  figury przestrzenne o nazwach „lipstick- szminka” i „ bishop’s cap – czapka biskupa” :).

Z kolei pan Michał Śliwiński zaproponował warsztaty „Crazy frog – zwariowana żaba”.  I tak wykorzystując arkusze kalkulacyjne tworzyliśmy jeden z najciekawszych fraktali – trójkąt Sierpińskiego.

Po zajęciach na Uniwersytecie czekało nas zwiedzanie Wrocławia z historycznym Rynkiem, z pięknym Ostrowem Tumskim oraz niezapomnianymi krasnalami.

I tak spotkanie dobiegło końca. Goście bardzo pozytywnie wypowiadali się o przygotowaniu oraz o przebiegu tego wydarzenia. Byli pod ogromnym wrażeniem gościnności, a szczególnie zapadły im w pamięć polskie wypieki i polskie dania przygotowane przez uczniów klasy 6  (oczywiście wraz z rodzicami).

Następne spotkanie odbędzie się w marcu 2019 , w Bad Harzburg (Niemcy). Tym razem będzie to wymiana z uczniami. Już nie możemy się doczekać!