Aktualności

Czy wiesz, jak dbać o siebie kiedy jest smog? – Tydzień Walki ze Smogiem – dzień 5

niedziela, 22 kwietnia 2018

„Powietrze bez śmieci” tak nazywa się program edukacyjny prowadzony przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, w którym biorą udział uczniowie klas pierwszych.

 

Podczas ostatnich zajęć w ramach programu edukacyjnego pierwszaki dowiedziały się jak chronić siebie gdy występuje smog.  Stworzyły niebieskie znaki nakazu, informujące, że kiedy jest smog należy  założyć maskę antypyłową, gdy trzeba wyjść z domu na zewnątrz, w mieszkaniu włączyć oczyszczacz powietrza (50% smogu przedostaje się do wnętrz) oraz  iść do lekarza, jeśli choruje się na choroby układu oddechowego lub krążeniowego.  Wykonały również  czerwone znaki zakazu, informujące, że kiedy jest smog nie wolno wychodzić na spacer, uprawiać sportu na zewnątrz (np. biegać, czy jeździć rowerem), ani wietrzyć mieszkania, myć okien, zostawiać otwartych drzwi. W drugiej części lekcji każde z dzieci otrzymało maskę antypyłową, którą ozdobiło według własnego pomysłu.

 

Na podsumowanie całego projektu edukacyjnego przeprowadziliśmy mały quiz z wiedzy o smogu. Wszystkie pierwszaki poradziły sobie znakomicie, znając odpowiedzi na każde pytanie, dlatego też w nagrodę każdy otrzymał balona z logo projektu.