Aktualności

Powietrze bez śmieci – tydzień walki ze smogiem

poniedziałek, 09 kwietnia 2018

„Powietrze bez śmieci” tak nazywa się program edukacyjny prowadzony przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, w którym biorą udział uczniowie klas pierwszych.

Zajęcia mają na celu uświadomienie dzieciom, a dzięki nim także ich rodzicom, że smog to zagrożenia dla każdego z nas. Można z nim walczyć tu i teraz, ale trzeba też myśleć o przyszłości, dlatego twórcy kampanii mają nadzieję, że wiedza, którą zdobędą najmłodsi pomoże w walce o czyste powietrze.

Podczas pierwszych z pięciu zajęć pierwszaki dowiedziały się co to jest smog oraz spróbowały odpowiedzieć na pytanie Czy powietrze jest ważne? W tym celu wykonaliśmy osiem doświadczeń, które potwierdziły tezę, że powietrze jest gazem, ulega ocieplaniu, jest suche lub wilgotne, jest potrzebne do oddychania, jest sprężyste (dopasowuje się do kształtu balonu), ulega oziębianiu, jest bezbarwne, bez koloru, smaku, zapachu.  Następnie wykonaliśmy Lupę Czystego Powietrza i Lupę Smogową, dzięki którym sprawdziliśmy, że  lepiej widoczny, klarowny i przyjazny jest świat widziany przez lupę bez folii. Podobnie jak w naturze – bezpieczny i zdrowszy jest świat bez smogu i zanieczyszczeń. Na koniec zajęć uczniowie przygotowali pocztówki z obrazkiem swojej okolicy bez smogu, aby mogli je wysłać do osoby, której chciałyby opowiedzieć o czystym powietrzu i życiu bez smogu.

 ​​