- społeczna szkoła podstawowa
- Szkoła Społeczna
- Świdnica, ul. Adama Mickiewicza 1-3
- tel. 74 852 43 75
- e-mail: sekretariat@szkolaspoleczna.pl
Do naszego gimnazjum przyjechali nauczyciele z partnerskich szkół z Reunion, Portugalii, Sycylii, Szwecji oraz Grecji, aby podsumować i uroczyście zamknąć projekt „Observational Research Impacts On Natural Science. ORIONS” realizowany przez dwa lata w ramach programu Erasmus+. Koordynacją działań w naszej szkole zajmowały się panie: Hanna Turek, Magdalena Wintoniak oraz Violetta Wierzbicka- Kłosiewicz.
Przez dwa lata mieliśmy okazję przeprowadzić wiele obserwacji astronomicznych: zaćmienie Słońca, tranzyt Merkurego przez tarczę Słońca, bezpośrednie obserwacje plam słonecznych, uczyliśmy się rozpoznawania gwiazdozbiorów, odnajdowania na nocnym niebie najciekawszych obiektów. Uczniowie wykonali doświadczenia pozwalające obserwować docierające do nas z kosmosu cząstki elementarne, doświadczenia ukazujące pola magnetyczne, elektrostatyczne oraz ich wpływ na poruszające się ładunki, mierzyli poziom promieniowania kosmicznego w czasie lotów samolotem. I wreszcie zimowa wyprawa za koło podbiegunowe i obserwacje zorzy polarnej, jednego z najpiękniejszych zjawisk na Ziemi.
Nauczyciele z kolei mogli poznać systemy edukacyjne w innych krajach Europy oraz wymienić się doświadczeniem z kolegami z partnerskich szkół.
Spotkanie podsumowujące zostało zaplanowane na trzy dni.
Pierwszego dnia, po uroczystym powitaniu, goście obejrzeli zabawną część artystyczną w języku angielskim przygotowaną przez uczniów pod opieką Sylwii Lubienieckiej. Następnie odbyło się spotkanie robocze - ewaluacyjne pod przewodnictwem koordynatorki, Hanny Turek oraz warsztaty fizyczne przygotowane przez uczniów pod opieką Violetty Wierzbickiej – Kłosiewicz. Po części oficjalnej wspólnie zwiedziliśmy Świdnicę, gdzie przewodnikami byli uczniowie.
W czasie dwóch kolejnych dni partnerzy wysłuchali wykładu w Obserwatorium Geofizycznym Polskiej Akademii Nauk w Książu oraz zgłębiali wiedzę o wodzie w Hydropolis. Zwiedzili także Zamek Książ, Podziemia Osówki i Wrocław.
Wszyscy nasi goście wyrażali się z uznaniem o wzorowej organizacji spotkania, polskiej gościnności oraz przepięknych miejscach Dolnego Śląska, które mili okazje zobaczyć.
Projekt dobiegł już końca, ale będziemy kontynuować niektóre z działań jak np. obserwacje nieba. Pozostaniemy także w kontakcie z przyjaciółmi z Reunion, Portugalii, Włoch, Szwecji i Grecji. Może spotkamy się ponownie przy realizacji nowego projektu!