Aktualności

Gimnazjalisci w misji na Marsa

poniedziałek, 20 czerwca 2016

Czy jesteśmy sami we Wszechświecie? Jak powstało życie na Ziemi? Czy możemy dotrzeć do innych planet i tam żyć? Być może  uczniowie Gimnazjum Społecznego w Świdnicy zaczną szukać odpowiedzi na takie pytania i być może znajdą na nie odpowiedź. Dobry początek to ich udział w międzynarodowym konkursie którego celem jest poznanie technologicznych i naukowych wyzwań związanych z eksploracją Marsa.

Konkurs dla gimnazjalistów i licealistów „Projekt ReMY – Remote Mars Yard”, współorganizowany przez biuro ESERO Europejskiej Agencji Kosmicznej i ABM Space Education oraz Centrum Nauki Kopernik został zorganizowany w Polsce pierwszy raz.

Uczestnicy poprzez komputer sterowali autentycznym modelem łazika marsjańskiego po geologicznie odwzorowanym kraterze, borykając się z tymi samymi wyzwaniami co pracownicy agencji kosmicznych. Wstępem do jazdy było opracowanie planu misji: przestudiowanie mapy terenu, wytyczenie trasy, zaplanowanie badań. Uczniowie musieli wcielić się w rolę inżynierów i naukowców i z zadania wywiązali się dobrze.

Wtorek, 14 czerwca był dniem jazdy finałowej dla uczniów Gimnazjum Społecznego: za „sterami” łazika zasiadł Adrian Augustyn, uczeń klasy I, za badania geologiczne odpowiedzialny był Bartosz Klim z klasy III, funkcję nawigatora sprawowała Iza Budis z klasy I a za badania astrobiologiczne odpowiedzialna była Natalia Samotyj z klasy III. Grupę wsparcia stanowili: Liwia Misztal i Oliwia Sip z klasy II oraz Mila Korolewicz i Zuza Jóźków z klasy I. Do konkursu zespół przygotowała nauczycielka fizyki, Violetta Wierzbicka-Kłosiewicz.

Uczniowie zdobyli 63 punkty i w piątek, 17 czerwca wybierają się po nagrody i dyplomy do Warszawy, do Centrum Nauki Kopernik na uroczyste zakończenie konkursu.