Aktualności

Wspomnienia z Grecji - część 2., Szkoła w Palekastro.

poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Szkoła w Palekastro (ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΛΑΙΚΑΣΤΡΟ ) była gospodarzem pierwszego spotkania uczniów z sześciu europejskich państw: Grecji, Polski, Portugali, Reunion (Francji), Szwecji i Włoch  w ramach projektu ORIONS.  Grecja to kolebka matematyki, stąd wywodzili się Pitagoras, Eratostenes, Tales i inni wielcy matematycy i astronomowie. Dlatego podczas wizyty mieliśmy okazję do przeprowadzenia wielu interesujących eksperymentów.

W dniu równonocy wiosennej, 21.03.2016,  wiele szkół na świecie przeprowadzało eksperyment Eratostenesa. Uczestnicy projektu ORIONS ,a także inna szkoła grecka w Didymotichon (leżącym na tym samym południku co Palekastro) mierzyli  długość równika. Potrzebne do tego były: długości cieni metrowych kijków w obu szkołach, odległość między Palekastro i  Didymotichon oraz kilka wzorów wykorzystujących zależności między kątami w okręgu. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem pracowali pod kierunkiem greckiego nauczyciela matematyki – Michalisa.

Jeszcze ciekawszym zadaniem okazała się budowa zegara słonecznego na ścianie budynku szkoły. Każdy miał okazję pracować nad jego konstrukcją. Efekt był naprawdę okazały, a wszyscy uczniowie i nauczyciele złożyli podpisy pod wspólnym dziełem.

Wszystkie te działania trzeba było opisać, przetłumaczyć na język angielski i opublikować na platformie e-twinning. Uczniowie i nauczyciele pracowali wytrwale do ostatnich godzin wspólnego spotkania w Palekastro.