- społeczna szkoła podstawowa
- Szkoła Społeczna
- Świdnica, ul. Adama Mickiewicza 1-3
- tel. 74 852 43 75
- e-mail: sekretariat@szkolaspoleczna.pl
Mila
Od 22-26 stycznia 2016 r. odbyła się wymiana polsko – niemieckiej młodzieży w Pałacu Morawa. W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele, uczniowie kl.6 SP ,1 i 2 SG oraz młodzież z między- narodowej szkoły im. N.Mandeli w Berlinie.
Podczas tych czterech dni miało miejsce wiele ciekawych wydarzeń - począwszy od trzech fakultetów : teatralnych , artystycznych i fotograficznych, których mottem przewodnim był „Inny Świat” – po ogniska , dyskotekę i gry. Wszyscy byli bardzo otwarci , chętni do wspólnych działań, pomysłowi i pomocni, więc szybko zostały zawarte nowe przyjaźnie . Oprócz zajęć było jeszcze dużo innych atrakcji. Mieliśmy noc cudów, podczas której każda grupa miała za zadanie stworzyć coś, co powinno zadziwić innych. Ciekawy był również wieczór etiód teatralnych wybranych wcześniej na warsztatach , a także spotkanie z panią Mellittą Salai, która zapoznała wszystkich z historią jej życia oraz dziejami pałacu w Morawie .Podczas wycieczki do Świdnicy młodzież z Berlina odwiedziła naszą szkołę, gdzie obejrzała dwie prezentacje „Our School” i „Świdnica”
oraz krótkie scenki językowe. Po zakupieniu prowiantu w świdnickim supermarkecie nasi goście pożegnali się z nami.
Uważam ,że wymiana dała nam możliwość poznania innych kultur oraz przyniosła satysfakcję ze wspólnie spędzonego czasu. Wyjazd był bezcenny i pozostawił fantastyczne wspomnienia w naszej pamięci.
Adrian
Od 22-26 stycznia 2016 r. w Pałacu w Morawie odbyło się kilkudniowe polsko – niemieckie spotkanie. Wzięli w nim udział uczniowie VI klasy Społecznej Szkoły Podstawowej , I i II klasy Społecznego Gimnazjum w Świdnicy oraz młodzież ze szkoły im. N.Mandeli w Berlinie. Opiekunami byli nauczyciele naszej szkoły uczący języka niemieckiego i angielskiego oraz pedagodzy ze szkoły berlińskiej.
Podczas spotkania odbyło się wiele ciekawych wydarzeń. W piątek 22 stycznia ok. godz. 14.00 nasi uczniowie zostali zakwaterowani w kilkuosobowych pokojach. Godzinę później przyjechali partnerzy z Berlina. Wieczorem odbył się wieczorek zapoznawczy. Następnego dnia w w sobotę o godz. 9.30 miały miejsce pierwsze warsztaty . Uczniowie zostali losowo podzieleni na trzy grupy. Każda z nich miała w tym samym czasie różne zajęcia. Organizatorzy przygotowali je w formie fakultetów : teatralnych, artystycznych i fotograficznych. Mottem całego przedsięwzięcia był „Inny Świat”. Podczas zajęć wielokrotnie nawiązywano do niego.Uczestnicy interpretowli ten temat na różne sposoby. Niektórzy przedstawiali świat w przyszłości, inni biednych czy niepełnosprawnych ludzi. W niedzielę miała miejsce „Noc cudów”. Polegała ona na tym , iż każdy z siedmiu zespołów miał przygotować coś, czym zadziwi publiczność. Całość wypadła bardzo interesująco. Tego samego dnia w parku koło pałacu zorganizowano ognisko. Każdy mógł upiec kiełbaski czy chleb. Wśród większości uczestników zwyciężyła jednak chęć radosnej dziecięcj zabawy i oddano się bitwie na śnieżki. Na koniec wszyscy mokrzy , zmarznięci i zmęczeni , ale szczęśliwi wrócili do swoich pokojów. W poniedziałek gościliśmy kolegów z Niemiec w naszej szkole. Uczniowie klasy III gimnazjum przygotowali krótkie przedstawienie w języku angielskim i niemieckim . Ukoronowaniem całego pobytu miała być pożegnalna dyskoteka , jednak z powodu braku dobrego sprzętu, uczestnicy oddali się innej zabawie.
Uważam, że tego typu międzynarodowe spotkania to świetny pomysł. Z pewnością nikt się nie nudził. Właściwie jest tylko jeden poważny minus całego projektu – cztery dni to trochę za mało!