Aktualności

Europejski Dzień Języków Obcych

czwartek, 05 października 2023

 26. września obchodzony jest  Europejski  Dzień Języków Obcych. Z tej okazji w  naszej szkole zorganizowane zostały szkolne obchody tego święta. Miały one  na celu ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu oraz korzyści płynących z nauki języków obcych.

 

Od rozwoju umysłowego po tworzenie sieci kontaktów z niesamowitymi ludźmi z całego świata, porozumiewanie się w więcej niż jednym języku jest pewną drogą do sukcesu, o czym świetnie wiedzą nasi uczniowie.

W Europie usłyszysz ponad dwieście języków, na pierwszy rzut oka to duża liczba, jednak statystyki mówią, że to jedynie trzy procent z sześciu do siedmiu tysięcy języków, którymi wybrzmiewa świat. Zgodnie z przeprowadzonymi przez Unię Europejską badaniami, pięćdziesiąt sześć procent obywateli UE jest dwujęzyczna a dwadzieścia sześć procent mówi w dwóch językach obcych

Angielski wciąż dzierży palmę pierwszeństwa w krajach Unii Europejskiej; uważany jest za najpowszechniej używany język, drugie i trzecie miejsce zajmują odpowiednio niemiecki i francuski.

Niemiecki jest najpowszechniejszym językiem ojczystym w Unii (18%), tuż za nim plasują się angielski i włoski (13%), oraz francuski (12%).

Europejski Dzień Języków Obcych stał się w naszej szkole już pewną tradycją. W tym roku szkolnym również postanowiliśmy uświetnić ten czas różnymi działaniami 

 Uczniowie klas 2 i  3  oraz klasa  4 współzawodniczyli  w grze planszowej w której musieli wykazać się wiedzą nie tylko językową, ale także geograficzną i kulturowa dotyczącą języka angielskiego i niemieckiego . Uczniowie klas 4 i 5  brali udział w quizach na rozpoznawanie różnych języków. Odsłuchiwali rozmówek i odgadywali jaki to język. Wyśmienitą wiedzą językową wykazali się uczniowie klasy 4  uczący się dodatkowo  języka hiszpańskiego, francuskiego oraz szwedzkiego którzy poprowadzili lekcje w tych językach, ucząc swych kolegów i koleżanki podstawowych zwrotów. Innym z zadań z którym zmagali się uczniowie klas  4 do 8 było odszukanie w szkole ukrytych  QR kodów na  smartfonie z pytaniami dotyczącymi języków i odpowiedzenie na te pytania.

[!!-GALERIA1033-!!]