Aktualności

Akcja Żonkile

czwartek, 04 maja 2023
" Akcja Żonkile” po raz pierwszy została przeprowadzona w 2013 r. Dziś to jej jedenasta odsłona (2013 – 2023).
My jako szkoła po raz pierwszy włączyliśmy się w ,(ale na pewno nie ostatni ) ‘Akcję Żonkile” zaproponowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN tym razem zwracając szczególną uwagę na jej okrągłe obchody, bo związane z 80. rocznicą powstania w getcie warszawskim.
Wszystkie klasy od I do VIII 19 kwietnia przyozdobiłyswoje ubrania symbolicznym własnoręcznie wykonanym papierowym żonkilem, który stał się wyznacznikiem pamięci po wszystkich Żydach , którzy zginęli w czasie powstania. Żonkil jest symbolem pamięci i szacunku wobec powstańców.
19 kwietnia 2023 r. na lekcjach historii uczniowie naszej szkoły usłyszeli wiele informacji dotyczących holocaustu i powstania w getcie, ilustrowanych materiałami filmowymi oraz opowiadaniami. Klasy VII – VIII obejrzały nowy film animowany "Zdążyć przed Panem Bogiem" na podstawie klasyki polskiego reportażu i jednej z najbardziej przejmujących opowieści o tym tragicznym wydarzeniu, natomiast uczniowie klas I – VI słuchali opowiadań „ Pamięć drobinek”, „ Takich dwóch, jak nas trzech” oraz „ Prawdziwi przyjaciele”.
Należy dodać że ogromnym zaangażowaniem w przeżywanie tego dnia wykazała się cała społeczność uczniowska. Z pewnością za rok staniemy się ponownie częścią tych humanistycznych inicjatyw.
Pamiętajmy o ofiarach II WŚ.
NIGDY WIĘCEJ WOJNY.
[!!-GALERIA1016-!!]