Aktualności

Wycieczka klasy 4 i 6 do Krainy Wygasłych Wulkanów

piątek, 14 października 2022

 13 pażdziernika uczniowie klasy 4 i 6 wraz z wychowawczyniami wyruszyli na wycieczkę edukacyjną do Krainy Wygasłych Wulkanów w poszukiwaniu agatów.

Celem naszej wyprawy był nieczynny, malowniczy kamieniołom w Lubiechowej (10 minut drogi autokarem od Dobkowa) gdzie można bezpiecznie poszukiwać minerałów, w tym najbardziej charakterystycznych dla tego regionu-  agatów. Dzięki instrukcjom profesjonalnego geologa uczniowie sami odnajdywali minerały i dowiedzieli  się więcej o wulkanicznej przeszłości regionu.

 Każdy uczeń dostał młotek oraz okulary ochronne , aby w bezpieczny sposób poszukiwać ciekawych okazów. Po powrocie do Dobkowa, w pracowni kamieniarskiej geolog wytłumaczył na czym polega cięcie i szlifowanie kamieni. Odnalezione okazy zostały  przecięte przez edukatora za pomocą piły diamentowej , a w dalszym etapie  każdy uczeń samodzielnie szlifował i polerował swoje znaleziska.

Następnie w ramach warsztatów zwiedziliśmy z przewodnikiem ekspozycję Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej . Sudecka Zagroda Edukacyjna to miejsce, w którym wiedza i umiejętności przekazywane są w sposób interaktywny, dynamiczny, oparty na modelach, wizualizacjach cyfrowych i samodzielnie przeprowadzanych doświadczeniach.

Sudecka Zagroda Edukacyjna powstała w sercu Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów, w Dobkowie. Otaczające Dobków wzgórza to pozostałości dawnych wulkanów i najlepsze miejsce, aby dowiedzieć się, w jaki sposób siły wnętrza Ziemi ukształtowały region Gór i Pogórza Kaczawskiego.

 Uczniowie zwiedzili ciekawe ekspozycje  m.in. interaktywną makietę rzeki, która pozwala zamoczyć ręce w wodzie i samodzielnie wywołać powódź , w sali wulkanów zobaczyli model gejzeru, który, zupełnie jak prawdziwy gejzer wystrzeliwuje wodę w regularnych odstępach czasu , film 3D o powstaniu Sudetów oraz erupcję wulkanu .

  Na największej w Polsce platformie symulującej  trzęsienia ziemi mogli  doświadczyć  to zjawisko.

Zakończeniem dnia pełnego wrażeń było wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek.