Aktualności

Z wizytą u strażaków

czwartek, 07 października 2021

7 października uczniowie klas 1-3 wybrali się z wizytą do strażaków.

Przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy powstała sala edukacyjna dla najmłodszych. Celem tego przedsięwzięcia jest poprawa bezpieczeństwa uczniów oraz kształtowanie ich wiedzy i świadomości na temat zagrożeń zewnętrznych i umiejętności zachowania się w sytuacji wystąpienia zagrożenia. Akcja skierowana jest do najmłodszych uczniów szkół podstawowych.

Strażacy tłumaczyli jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla (czadem), jak należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego oraz jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem. Ponadto dzieci mogły zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar.

Uczniowie klas 1-3 przebrali się w strażackie stroje i wygodnie  usiedli na czerwonych pufach  przed ekranem, by obejrzeć filmy, przygotowane specjalnie dla nich. Animacje miały  pomóc w przyswojeniu zasad bezpieczeństwa, a także pokazać, jak należy zachować się, gdy wybuchnie pożar.

W kolejnym pomieszczeniu młodzi odwiedzający zapoznali się ze strażackim wyposażeniem, przećwiczyli prawidłowy sposób zgłaszania niebezpiecznych sytuacji dzwoniąc na numery alarmowe.

Największe wrażenie na uczniach wywarło specjalnie przygotowane pomieszczenie, które wygląda tak, jakby wybuchł w nim pożar oraz  wielki czerwony wóz strażacki, do którego każdy z uczniów mógł wejść. Ta wizyta z pewnością na długo zostanie w pamięci  naszych uczniów!